Strona główna » BLOG » Filtry samochodowe dla laika - co musisz wiedzieć i kiedy trzeba je wymieniać?

Filtry samochodowe dla laika - co musisz wiedzieć i kiedy trzeba je wymieniać?

Data dodania: 22-09-2022
Korzystając z pojazdów warto posiadać podstawowe informacje na temat poszczególnych elementów układu i okresu ich eksploatacji. Zaliczają się do nich filtry samochodowe, które pełnią istotne zadania przekładające się na bezawaryjne działanie pojazdu oraz komfort użytkowników. Co trzeba więc wiedzieć na ich temat?


Jak często powinno się wymieniać te elementy eksploatacyjne? Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym udzielamy odpowiedzi na te i inne pytania.

Do czego służą filtry samochodowe?

Najważniejszym zadaniem tych części jest zatrzymywanie zanieczyszczeń mogących dostać się do wnętrza pojazdu lub wybranych części układu. Wyróżnia się zatem kilka rodzajów takich elementów o określonych zastosowaniach, a wszystkie je należy regularnie wymieniać.

Mogą być stosowane do paliwa w celu oczyszczenia go z cząsteczek stałych oraz oddzielenia cząstek wody i oleju. Dzięki temu zapobiegają uszkodzeniom komory spalania w silnikach i przedłużają jego żywotność. Stosuje się także filtry oleju, które zatrzymują zanieczyszczenia przed dostawaniem się do układu smarowania. W ten sposób również przyczyniają się do dbania o dobry stan silnika. Podobnie działają warianty przeznaczone do powietrza, które z kolei zatrzymują zanieczyszczenia w postaci kurzu i pyłu.

Równie ważnym zagadnieniem jest komfort użytkowników samochodu. Z tego względu stosuje się elementy kabinowe. Oczyszczają one powietrze trafiające do wnętrza pojazdu, co wpływa pozytywnie na komfort korzystania.

Wymiana filtrów samochodowych

Aby tego rodzaju części eksploatacyjne działały prawidłowo należy mieć na uwadze zalecany okres ich eksploatacji. Istotna jest bowiem dbałość o regularną wymianę elementów, która w większości przypadków uzależniona jest od liczby przejechanych kilometrów. Komponenty do paliwa nie powinny być stosowane dłużej niż przez 30 tys. km. Z kolei przypadku filtrów do oleju, powietrza i kabinowych zaleca się ich wymianę co 15-20 tys. km lub przynajmniej raz w roku. Dbając o tę kwestię można mieć pewność, że wybrane elementy układu samochodu będą odpowiednio chronione.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu